Güvenli E-Ticaret

 1. Tanımadığınız kişilere kesinlikle para göndermeyin.
 2. TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları aracılığıyla yapılması talep edilen para transferlerini gerçekleştirmeyin.
 3. Alacağınız veya kiralayacağınız ilanı görmeden, hiçbir sebeple kapora ve benzeri bir ödeme gerçekleştirmeyin.
 4. İlanı görmenizin ardından ön ödeme gerçekleştirmeniz halinde yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren banka dekontu veya imzalı bir belgenizin olmasına özen gösterin.
 5. Herhangi bir ön ödeme veya kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız halinde ilangidiyor.com’un hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.
 6. Satıcıyla yüz yüze görüşmeden kesinlikle para göndermeyin. Aracı görmeden kapora için para gönderilmesi taleplerini kabul etmeyin.
 7. Eğer araç alıyorsanız para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir işlemini) aynı anda yapın.
 8. İlgilendiğiniz araçla ilgili satıcıdan detaylı bilgi alınız. Araç plaka numarası ile araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti (hacizli, rehinli vb.) olup olmadığını araştırın.
 9. Alacağınız aracın tescil belgesinde bulunan motor ve şasi numarası ile araç üzerindeki motor ve şasi numarasının aynı olmasına dikkat ediniz. Aracın servis kayıtlarını kontrol edin.
 10. Kapıda ödemeli bir alışveriş yapılıyorsa, sorun çıkması halinde satıcıya ulaşabileceğiniz sabit bir iletişim ve adres bilgisi alın. Ürününüzü teslim alırken kargo yetkilisinin yanında ürünü açıp kontrol edin, sorun olması halinde tutanak tutturun.
 11. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda yada dolandırıcılık şüphesi duyduğunuzda en yakın Emniyet birimine gidebilir yada 155 numaralı telefonu arayabilirsiniz.